23 Pułk Artylerii Lekkiej

Poniżej fotografie związane z historią 23 Pułku Artylerii Lekkiej, stacjonującego w Będzinie (z wyjątkiem jednego z dywizjonów, detaszowanego w Żorach). Mam nadzieję, że dzięki Państwa pomocy zdjęć i wspomnień z czasem będzie przybywać.

Stajnia 9 Baterii 23 Pułku Artylerii Lekkiej

1. Fotografia ze zbiorów prywatnych, format 82 x 57 mm. Stajnia 9 Baterii 23 Pułku Artylerii Lekkiej. Na odwrocie odręczne oznaczenie miejsca i daty - Będzin, 10 kwietnia 1936 r.

2. Zdjęcie ze zbiorów prywatnych, wraz z większością prezentowanych w tej sekcji przesłana mi latem 2023 r. Na podstawie korespondencji z właścicielką fotografii wnioskuję, że widnieje na nim jej dziadek Jerzy Sosnowski. Nie mylić jak sądzę z naszym słynnym agentem wywiadu, bo ten nie służył w artylerii, lecz "w ułanach" :) Tak samo zresztą jak mój wujeczny dziadek!

zdjęcie

3. To najpewniej pamiątka z ćwiczeń.

4. Ta pękata konstrukcja na środku to chyba piec? Zdaje się, że takie salki wykładowe były wówczas typowym elementem polskiego życia koszarowego (por. choćby koszary 1 Batalionu Balonowego).

5. Prawdopodobnie na przepustce, może - sądząc po podobieństwie - wycieczka z rodziną.

6. Jerzy Sosnowski.

7. Obrazek z życia koszarowego?

8. Jak przypuszczam przerwa obiadowa na poligonie. To nie jedyna dotycząca kulinariów pamiątka w tym serwisie (por. np. strona dotycząca 3 Pułku Lotniczego).

9. Kto? Gdzie? Dlaczego? Niestety na razie nie znam odpowiedzi.

10. Tu też pewnie czas wolny od koszarowej rutyny. Gdyby ktoś nie wiedział, młody człowiek z lewej, ten w charakterystycznym nakryciu głowy, należy zapewne do korporacji studenckiej. Nie potrafię powiedzieć, której konkretnie. Są jednak ludzie ogarniający ten temat znacznie lepiej ode mnie.

11. Pewności brak, ale przyjmijmy, że ktoś uwiecznił tu ostatnie minuty przed wyruszeniem na defiladę. Może tę samą co na kilku innych prezentowanych tu zdjęciach? Mokro, zimno, mgła. Konie parskają nerwowo, podkowy stukają o bruk. Okrzyk komendy, zaraz zagra trąbka... No dobrze, poniosło mnie trochę. Za dużo Sapkowskiego się czytało ;D

12. Słabo widać, może jakieś ćwiczenia. Uchwycona chwila trochę podobna do tej na jednym ze zdjęć z 12 Pułku Ułanów Podolskich.

13. W centrum wyższe szarże, zachęcam do rozpoznawania poszczególnych postaci (tak jak udało się to znakomicie w przypadku powołanego już wyżej 1 Batalionu Balonowego). Po lewej orkiestra, czy tam widać... saksofon?! W orkiestrach wojskowych to chyba rzadkość? W kolekcji mam jeszcze jedną grupę armijnych muzyków - por. strona poświęcona 8 Pułkowi Ułanów. Po prawej chyba szeregowcy. Stojący przy armatach są bez czapek - może ktoś wie, dlaczego? Wymóg regulaminowy? Działa obsługiwać bez czapek, bo tylko przeszkadzają? Nie wiem, w artylerii nie służyłem :)

14. Przerwa na odpoczynek?

15. O tym zdjęciu też niewiele wiadomo, zwłaszcza że jest nieco rozmyte. Bruk podobny do tego na zdjęciu nr 9.

16. "Taras widokowy" przy pułkowym placu ćwiczeń?

17. Jak na zdjęciu nr 6.

18. A to już chyba defilada. Na balkonie liczba "1933" - to zapewne rok, w którym odbyła się ta uroczystość. Ludzie ubrani ciepło, na drzewach nie ma liści - pewnie przedwiośnie albo jesień. W Niemczech Adolf Hitler dopiero co został kanclerzem albo za chwilę nim będzie... Polecam zdjęcia podobnych uroczystości, jak choćby w Toruniu.

19. Sądząc po wzorowym porządeczku w szeregach oddział za chwilę ruszy na defiladę, najpewniej na tę ze zdjęcia poprzedniego. Mam nadzieję, że ktoś ze znawców przedwojennej artylerii napisze do mnie wkrótce, co to za armaty :)

20. Porucznik, kapitan i...?