12 Pułk Ułanów Podolskich

Poniżej fotografie związane - jak sądzę - z historią 12. Pułku Ułanów Podolskich. Mam nadzieję, że dzięki Państwa pomocy zdjęć i wspomnień z czasem będzie przybywać.

12 pułk ułanów Podolskich

Fotografia ze zbiorów prywatnych, niestety nieopisana. Prawdę powiedziawszy, nie mam nawet pewności, że to 12 Pułk Ułanów Podolskich, choć wydaje mi się, iż typuję dobrze. Na fotografii widać mojego wujecznego dziadka, o którego karierze wojskowej wiem tyle, że służył w ułanach. Na przynależność pułkową zadaje się jednak wskazywać proporczyk na kołnierzu. U dołu ciemniejszy, u góry jaśniejszy (choć na pewno nie biały), przedzielony jasnym paskiem. O ile się orientuję, takie barwy nosili tylko kawalerzyści 12 Pułku. Choć równie dobrze może to być Szkoła Podchorążych Kawalerii Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Grudziądzu, na co wskazuje odznaka CWK na lewej piersi ułana (ta z prawej to Państwowa Odznaka Sportowa) i obszyte sznureczkiem naramienniki. Proporczyki podchorążych pobierających nauki w tej szkole były koloru amarantowo-granatowego, zatem... Będę oczywiście wdzięczny za podpowiedzi.

12 pułk ułanów Podolskich - żołnierze na koniach

Fotografia ze zbiorów prywatnych, jeśli nie liczyć daty w dolnym rogu, również nieopisana. Dotyczą jej te same wątpliwości, co poprzedniej. Mój wujeczny dziadek pierwszy z lewej. A może ktoś z Państwa rozpoznaje jego towarzysza? Albo zabudowania za ich plecami?

12 pułk ułanów Podolskich - zdjęcie grupowe

Fotografia ze zbiorów prywatnych, bez opisu na odwrocie. O wątpliwościach już wspomniałem, dodam tylko, że zdjęcie nie zostało chyba wywołane najlepiej (jego kolory po lewej stronie w oryginale też są dużo ciemniejsze, nie jest to bynajmniej wina skanera). Jeśli jesteście Państwo w stanie zidentyfikować postaci pozujące do fotografii tudzież wiecie coś więcej o okolicznościach, w jakich ją wykonano, proszę o kontakt.

12 pułk ułanów Podolskich - zdjęcie grupowe

Pamiątka rodzinna, skan trafił do mnie w listopadzie 2015 r. Wedle informacji otrzymanych od właściciela fotografii chodzi o 12 PUP 1 pluton. Na odwrocie zdjęcia napisano Pamiątka uroczystości Slubu 15 czerwca 1924 r. Jak zawsze z góry dzięki za pomoc w ustaleniu tożsamości żołnierzy.

12 pułk ułanów Podolskich - zdjęcie grupowe

Pamiątka ze zbiorów Pana Macieja Chibickiego, którego dziadek Kazimierz Chibicki od 4 listopada 1935 r. służył jako ułan w plutonie łączności 12 Pułku Ułanów Podolskich. Po awansie na starszego ułana został pisarzem pułkowym. 10 lipca 1939 r. został powołany do służby do szwadronu kawalerii w 26 Pułku, pluton łączności. Trafił do niemieckiej niewoli, prawdopodobnie w bitwie pod Broszkiem. Jeśli ktoś z Państwa wie coś więcej na jego temat, prosimy o informację.

12 pułk ułanów Podolskich - żołnierze na koniach

Zdjęcie opisane jako "Pluton Łączności 12 Pułku Ułanów Podolskich,19.03.1929 po ćwiczeniach,kapral Karcz Piotr 3 z lewej strony". Pochodzi z albumu rodzinnego Pani Grażyny Kozłowskiej i jest jedną z kilku fotografii, które przekazał jej tata - Piotr Karcz (1906-1988), pełniący służbę w 12 Pułku Ułanów Podolskich w Krzemieńcu w latach 1926-1929. Jak pisze właścicielka, ukończył szkołę podoficerską uzyskując stopień kaprala, był zaliczany do wyróżniających się ułanów. W sierpniu 1939 powołany do obrony kraju. Brał udział w walkach w okolicach Krakowa, gdzie w następstwie nawały niemieckiej dostał się do niewoli. W trakcie transportu jeńcow w kierunku Krakowa dokonał ucieczki. Zamieszkując w Dąbrowie Górniczej został w roku 1940 wywieziony na roboty do Austrii skąd w roku 1942 uciekł. W roku 1945 powołany w miesiącu lutym do miesiąca października brał udział w wyzwalaniu terenów Zachodniej Polski.

Fotka - za sprawą widocznego u stóp ułanów sprzętu - wydaje się prawdziwą gratką dla wszystkich fanów historii łączności wojskowej. Czy umieszczona na środku maszyna z widocznym okablowaniem to urządzenie szyfrujące? A ustawione z brzegu na trójnogi to lampy do nadawania alfabetem Morse'a? Nie chcę zgadywać, bo prawdę mówiąc w ogóle się na tym nie znam. Gdyby ktoś z Państwa wiedział i chciał się swą wiedzą podzielić, czekam niecierpliwie.

Zdjęć jest zresztą więcej. Są to (wedle opisów): jeszcze jedna pamiątka na zakończenie ćwiczeń, a na niej "pluton łączności po ćwiczeniach 19.03.1929", ustawiane fotografie Piotra Karcza samego czy z kolegami, gdzie kolejno siedzi z prawej (24 września 1929 r.), stoi z prawej, siedzi z prawej, prezentuje się w pełnym rynsztunku (Krzemieniec Wołyński, 21 września 1929 r.), pozuje samotnie i stoi z ręką na szabli wraz z kolegami z 2 szwadronu, wreszcie ujęcia kilku jego kolegów z czasów służby - ułan Jan z Dąbrowy Górniczej, ułan Bolek, ułan Antoni Stefaniak (Krzemieniec Wołyński, 15 sierpnia 1929 r.) oraz ułan nieznany nam nawet z imienia. Przy okazji poznajemy nieco światek lokalnego, hm... rzemiosła artystycznego? Wiadomo mianowicie, że w Krzemieńcu pracownię swą miał w podówczas fotograf P. Brodski. Całości dopełnia skan niezmiernie interesującego dokumentu - świadectwa ukończenia kursu sanitarnego. Nieoceniony jako przyczynek do dziejów medycyny wojskowej!

Bolesław Prendecki

Pamiątka Służby Wojskowej z 1931 roku ułana Bolesława Prendeckiego. Na odwrocie znajduje się dedykacja dla jego żony Władysławy: Kochana Władziu zasyłam tobie swą fotografię na pamiątkę, zebyś pamiętała że w wojsku męża miała - z życzeniami Bolesław Prendecki. Podobny wpis znalazłem kiedyś na fotografii z czasów służby mojego dziadka. Sympatyczna tradycja, dziś już się chyba takich drobiazgów połowicom nie daje, raczej od razu wrzuca fotkę na fb :)

Sam Prendecki spoczywa na cmentarzu we wsi Kłębiowiec niedaleko Wałcza. Jego zdjęcie trafiło do mnie z zachodniopomorskiego w lutym 2020 r. przesłane przez prawnuka uwiecznionego na fotografii żołnierza. Napisał, że ułan Bolesław Prendecki stoi po lewej. Jednak już w maju odezwał się do mnie wnuk ułana, prosząc o sprostowanie - skorygował, że dziadek stoi po prawej a nie po lewej stronie.

Z kolei w sierpniu 2020 r. bardzo ciekawe informacje przekazał mi Pan Sławomir Gargasiewicz ze Stowarzyszenia Rodzin i Sympatyków 12 Pułku Ułanów. Odnalazł mianowicie w pułkowych rozkazach dziennych te dotyczące ułana Prendeckiego. Przekazał mi też pochodzące z rodzinnych zbiorów zdjęcie. Stoi na nim dziadek jego żony, starszy wachmistrz w 2 szwadronie oraz - być może, bo bazujemy tu na razie tylko na wizualnym podobieństwie - wspomniany już Piotr Korcz.

Ułan Antoni Sapielak

Fotografia ze zbiorów prywatnych, dostałem ją w styczniu 2022 r. Przez właściciela opisana jako mój dziadek ułan z 12 pułku ułanów podolskich Antoni Sapielak.

Ułan Antoni Sapielak

Źródło jak wyżej, z komentarzem drugie zdjęcie dziadek w kożuchu po lewej z kolegą.

Ułani na górze Królowej Bony koło Krzemieńca

I trzecie zdjęcie do kompletu, w rodzinnym albumie podpisane "ułani na górze Królowej Bony koło Krzemieńca".

I jeszcze kilka ciekawostek: Relacja Pani Aleksandry Lefek, siostrzenicy Jana Beścińskiego, ułana 12 Pułku Ułanów Podolskich, przekazana mi we wrześniu 2016 r. Oraz awers i rewers kartki pocztowej nadanej z Pułku w Krzemieńcu, które otrzymałem pod koniec 2020 r.

Zobacz też inne zdjęcia kawaleryjskie:

... ... ... ...