12 Pułk Ułanów Podolskich

Poniżej fotografie związane - jak sądzę - z historią 12. Pułku Ułanów Podolskich. Mam nadzieję, że dzięki Państwa pomocy zdjęć i wspomnień z czasem będzie przybywać.

12 pułk ułanów Podolskich

Fotografia ze zbiorów prywatnych, niestety nieopisana. Prawdę powiedziawszy, nie mam nawet pewności, że to 12 Pułk Ułanów Podolskich, choć wydaje mi się, iż typuję dobrze. Na fotografii widać mojego wujecznego dziadka, o którego karierze wojskowej wiem tyle, że służył w ułanach. Na przynależność pułkową zadaje się jednak wskazywać proporczyk na kołnierzu. U dołu ciemniejszy, u góry jaśniejszy (choć na pewno nie biały), przedzielony jasnym paskiem. O ile się orientuję, takie barwy nosili tylko kawalerzyści 12 Pułku. Choć równie dobrze może to być Szkoła Podchorążych Kawalerii Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Grudziądzu, na co wskazuje odznaka CWK na lewej piersi ułana (ta z prawej to Państwowa Odznaka Sportowa) i obszyte sznureczkiem naramienniki. Proporczyki podchorążych pobierających nauki w tej szkole były koloru amarantowo-granatowego, zatem... Będę oczywiście wdzięczny za podpowiedzi.

12 pułk ułanów Podolskich - żołnierze na koniach

Fotografia ze zbiorów prywatnych, jeśli nie liczyć daty w dolnym rogu, również nieopisana. Dotyczą jej te same wątpliwości, co poprzedniej. Mój wujeczny dziadek pierwszy z lewej. A może ktoś z Państwa rozpoznaje jego towarzysza? Albo zabudowania za ich plecami?

12 pułk ułanów Podolskich - zdjęcie grupowe

Fotografia ze zbiorów prywatnych, bez opisu na odwrocie. O wątpliwościach już wspomniałem, dodam tylko, że zdjęcie nie zostało chyba wywołane najlepiej (jego kolory po lewej stronie w oryginale też są dużo ciemniejsze, nie jest to bynajmniej wina skanera). Jeśli jesteście Państwo w stanie zidentyfikować postaci pozujące do fotografii tudzież wiecie coś więcej o okolicznościach, w jakich ją wykonano, proszę o kontakt.

12 pułk ułanów Podolskich - zdjęcie grupowe

Pamiątka rodzinna, skan trafił do mnie w listopadzie 2015 r. Wedle informacji otrzymanych od właściciela fotografii chodzi o 12 PUP 1 pluton. Na odwrocie zdjęcia napisano Pamiątka uroczystości Slubu 15 czerwca 1924 r. Jak zawsze z góry dzięki za pomoc w ustaleniu tożsamości żołnierzy.

12 pułk ułanów Podolskich - zdjęcie grupowe

Pamiątka ze zbiorów Pana Macieja Chibickiego, którego dziadek Kazimierz Chibicki od 4 listopada 1935 r. służył jako ułan w plutonie łączności 12 Pułku Ułanów Podolskich. Po awansie na starszego ułana został pisarzem pułkowym. 10 lipca 1939 r. został powołany do służby do szwadronu kawalerii w 26 Pułku, pluton łączności. Trafił do niemieckiej niewoli, prawdopodobnie w bitwie pod Broszkiem. Jeśli ktoś z Państwa wie coś więcej na jego temat, prosimy o informację.

A tutaj znajduje się relacja Pani Aleksandry Lefek, siostrzenicy Jana Beścińskiego, ułana 12 Pułku Ułanów Podolskich, przekazana mi we wrześniu 2016 r.

Zobacz też inne zdjęcia kawaleryjskie:

... ... ... ...