Toruń przed wojną

Poniżej przedwojenne fotografie Torunia.

Toruń - widok ogólny i most kolejowy

Toruń - widok ogólny i most kolejowy. Pocztówka, na odwrocie napis S.M.P.Kr. Printed in Poland - Przedruk wzbroniony oraz logo "AKROPOL" KRAKÓW.

Toruń - Krzywa Wieża

Toruń - Krzywa Wieża. Pocztówka, na odwrocie napis Thorn. Der schiefe Turm. Czyli awers po polsku, a rewers - po niemiecku. Czyżby produkt jednego z naszych przedwojennych przedsiębiorców, którzy chcieli zarabiać na turystach z Niemiec?

Toruń - defilada z okazji 3 maja 1932 r.

Na odwrocie napis niebieskim tuszem Uroczystości na 3-go Maja 1932 r. w Toruniu. Defilada /na 1-szym planie Pluton Podchor.Rez./. 11 czerwca 2014 r. skontaktował się ze mną znawca polskiej wojskowości, wśród wielu ciekawych informacji na temat fotografii z mojego serwisu przekazał mi także tę dotyczącą prezentowanej obok. To od niego wiem, że defiladę przyjmuje dowódca 1 Batalionu Balonowego ppłk Jan Tadeusz Wolszlegier (stoi na wysokości drzewa), zaś pluton podchorążych rezerwy prowadzi por. Tadeusz Michał Kasprzycki. Z kolei w marcu 2017 r. napisały do mnie miłe uczennice Gimnazjum Towarzystwa Salezjańskiego im. Św. Jana Bosko w Toruniu: Zdjęcie defilady jest zrobione 100% na ulicy Balonowej, żołnierze maszerują od jednostki w stronę ul. Sienkiewicza. Przesądzają o tym tory kolejowe biegnące wzdłuż ul. Św. Józefa i zakręcające w stronę ul. Sienkiewicza (dziś już tej linii Toruń Północ - Toruń Szkolna/Zachód nie ma, ale fragmenty torów jeszcze można odnaleźć na ul. Św. Józefa). Po prawej stronie widoczna jest skarpa lasku bielańskiego od strony zachodniej otaczająca jednostkę, a w tle Chełmińskie Przedmieście. (...) ul. Balonowa wygląda prawie tak samo (tylko stoją przy niej domy, ale drzewa (większe) te same :). Polecam organizowaną przez nie grę terenową śladami 1 BB. I jeszcze jedno. Swego czasu sądziłem, że w tle widoczne są na fotografii kamienice przy ul. Bema. W lipcu 2017 r. wyprowadził mnie z błędu Pan Szymon Pedrycz, pisząc tak: Kamienice te są przy ulicy Grunwaldzkiej. Widać to zwłaszcza po istniejących do dziś kamienicach przy Grunwaldzkiej 22 oraz 24 widocznych w lewym górnym rogu zdjęcia. Gdyby dziś można było uchwycić taką samą perspektywę pewnie wyglądałby identycznie. Dziękuję za wszystkie uwagi.