Zdjęcia oddziałów Wojska Polskiego wymagające identyfikacji

Tu jest miejsce na fotografie polskiej armii, których - acz nie budzi wątpliwości, iż przedstawiają polskie wojsko i wykonane zostały przed wojną - nie udało mi się jak dotąd przypisać do żadnej jednostki wojskowej. Mam nadzieję, że dzięki Państwa pomocy zagadki tu zadawane będziemy w stanie rozwiązywać.

Oddział w marszu

Fotografia ze zbiorów prywatnych, format 137 x 88 mm. Nie jest opisana, nie potrafię zidentyfikować oddziału na niej uwiecznionego. Początkowo miałem nadzieję, że to 1 Batalion Balonowy (kordzik u boku prowadzącego grupę żołnierzy, niejakie podobieństwo budynków), ale jeśli zestawić szczegóły architektoniczne, fakturę nawierzchni drogi itp. detale widoczne na zdjęciu tym oraz toruńskich koszar 1 Baonu, to chyba się nie zgadzają. Sam nie wiem. Dodam, że pewien ekspert polskiego baloniarstwa, który w czerwcu 2014 r. sporo mi na temat fotografii prezentowanych w serwisie powiedział, napisał do mnie o widocznym obok zdjęciu tak: To zapewne Toruń. Pluton podchorążych rezerwy, ale przy jakiej ulicy - nie wiem. Może maszerują do hali sterowcowej? Na czele idzie zapewne szef plutonu sierż. Feliks Bekas. Skoro jednak znawca nie ma pewności, to póki co obraz ten zostawmy tam gdzie jest. Czy ktoś chciałby coś dodać?

Oddział w marszu

Fotografia ze zbiorów prywatnych, niestety nieopisana. Nie potrafię zidentyfikować postaci ani jednostki wojskowej. Pewną wskazówkę stanowi cyfra "5" na naramienniku. Kolejna to odznaki. Ta znajdująca się niżej, bliżej guzików jest jak sądzę Odznaką Strzelecką, przyznawaną od 1930 r. za osiągnięcia w strzelectwie sportowym. Niestety sprawy ustalenia tożsamości żołnierza nie posuwa to zbytnio do przodu, odznak takich wydano bowiem - jeśli wierzyć Wikipedii - przeszło 1,7 miliona :) Z kolei ta druga to chyba Państwowa Odznaka Sportowa, ustanowiona w 1930 r. Czyli wiemy, że zdjęcie wykonano w latach 30. Jeżeli ktoś z Państwa ma jakiś pomysł, proszę o kontakt.

A może potraficie Państwo rozwiązać inne zagadki? Wystarczy kliknąć:

Ułani Piechurzy