Art. 74 pwp (przeniesienie patentu) - komentarz

Spis treści

Art. 74. W razie zgłoszenia wynalazku albo uzyskania na wynalazek patentu przez osobę nieuprawnioną, uprawniony może żądać umorzenia postępowania albo unieważnienia patentu. Może również żądać udzielenia mu patentu albo przeniesienia na niego już udzielonego patentu za zwrotem kosztów zgłoszenia wynalazku lub uzyskania patentu.

[Zastrzeżenie]

Prawo do uzyskania patentu na wynalazek przysługuje co do zasady twórcy (względnie twórcom, jeśli opracował go więcej niż jeden człowiek). "Co do zasady", bo na przykład w razie dokonania wynalazku w wyniku wykonywania przez twórcę obowiązków ze stosunku pracy przechodzi ono - o ile strony nie ustaliły inaczej - na pracodawcę. Zresztą prawo do uzyskania patentu na wynalazek jest zbywalne i podlega dziedziczeniu, stąd krąg uprawnionych może się dynamicznie zmieniać.

Sankcja cywilna to nie jedyny skutek zgłoszenia cudzego wynalazku do opatentowania. Trzeba tu liczyć się także z odpowiedzialnością karną. Więcej na ten temat w komentarzu do art. 303 Prawa własności przemysłowej.

Spraw z art. 74 pwp nie ma chyba w polskich sądach zbyt wiele. Mi zdarzyło się kiedyś taką prowadzić. Wyrok z 3 listopada 2023 r. Sądu Apelacyjnego w Poznaniu ws. I AGa 261/21 uważam za swój wcale niemały sukces :)

Pytania?

Komentarz dodano 10 listopada 2023 r.