Szkoła Pilotażu w Grudziądzu

Poniżej fotografie związane ze Szkołą Pilotażu w Grudziądzu.

Zdjęcie pamiątkowe ze szkolenia

Zdjęcie ze zbiorów rodziny śp. Aleksandra Popławskiego wykonane latem lub jesienią 1938 r. podczas organizowanego przez Szkołę Pilotażu w Grudziądzu kursu wyższego pilotażu, w którym brali udział podoficerowie. Przekazał mi je w sierpniu 2017 r. Pan dr Grzegorz Śliżewski, historyk badający dzieje polskiego lotnictwa. Jego komentarz: 5 Pułk Lotniczy reprezentują: szer. Mieczysław Popek (siedzi najniżej), szer. Jan Rogowski (pod lewym ramieniem stojącego najwyżej marynarza), kpr. Jan Rogowski (pierwszy od lewej w środkowym szeregu) i st. szer. Czesław Cichoń (stoi obok Aleksandra Popławskiego).

Ćwiczenia strzeleckie

Źródło jak wyżej. Uwagi eksperta: Kurs wyższego pilotażu zorganizowany był w grudziądzkiej Szkole Pilotażu, czyli dawniej Szkole Strzelania i Bombardowania. Nazwa szkoły zobowiązuje – czas na strzelanie! Najpierw odbywało się ono ze stałych stanowisk naziemnych, z pozycji stojącej, z osadzonych na statywach karabinów typu Lewis.

Przerwa na obiad

Kolejna fotografia z tej samej kolekcji. Komentarz Pana Śliżewskiego: Na siermiężne warunki grudziądzkiej stołówki nikt nie zwraca uwagi. Przerwa na posiłek (z tyłu widoczne panie z kuchni, które go przygotowały) nie jest długa.

Zdjęcie pożegnalne ze szkolenia

Źródło jak wyżej. I uwagi historyka: Na zakończenie kursu pożegnalne zdjęcie grupy szkolonej na P-7a przez porucznika pilota Waleriana Żaka (trzeci od lewej). Znaleźli się w niej czterej piloci z 5 Pułku Lotniczego. Drugi od lewej stoi kapral Edward Zdzitowiecki, pierwszy od prawej to świeżo awansowany na starszego szeregowca Zbigniew Urbańczyk, obok stoi kapral Czesław Cichoń (także świeży awans) i kapral Aleksander Popławski.

Grudziądz - marsz pilotów

Polecam opis dostępny tutaj.

Grudziądz - szkolenie

Więcej na temat tej fotografii można dowiedzieć się tutaj.