Jak opatentować pomysł, wynalazek, produkt

Najkrótsza możliwa odpowiedź brzmi: w urzędzie. Procedura przyznawania wyłącznych praw na wynalazki ma bowiem charakter oficjalny, a o tym, jak opatentować, rozstrzygają przepisy. To uproszczone wyjaśnienie nie wyczerpuje oczywiście problemu. Należałoby tu przede wszystkim wspomnieć o konieczności sporządzenia stosownych dokumentów (podanie, opis, zastrzeżenia patentowe i in.) i poczynienia odpowiednich opłat.

Co można opatentować? Wynalazek. Na ochronę może liczyć tylko taki, który jest nowy, ma tzw. poziom wynalazczy i nadaje się do przemysłowego stosowania. Polski ustawodawca nie zdecydował się na zdefiniowanie pojęcia wynalazku. Na ogół uznaje się jednak, że to szeroko rozumiany wytwór, sposób jego uzyskania, a także zastosowanie wytworu. W tym sensie można pytać, jak opatentować pomysł, urządzenie elektroniczne, towar, technologię, rozwiązanie techniczne, produkt, biżuterię, mebel, zabawkę, wyrób, lek, maszynę, usługę, mebel, rzecz, recepturę itd. Błędem jest natomiast używanie tego pojęcia w odniesieniu do znaku towarowego czy wzoru przemysłowego (czyli zastanawiać się, jak opatentować znak towarowy czy jak opatentować wzór przemysłowy). Na nie też można otrzymać prawo wyłączne, tyle że inne. Zatem nazwę czy logo firmy albo logotyp da się chronić, ale nie opatentować. Podobnej odpowiedzi można udzielić tym, którzy chcą chronić stworzony przez siebie program komputerowy, grę planszową, aplikację czy serwis internetowy - tak, acz nie poprzez patent (przynajmniej w Polsce). To samo dotyczy książki tudzież scenariusza.

Warto dodać, że opatentowanie nie jest jedynym sposobem na ochronę pomysłu czy produktu. Niekiedy o wiele prostsze, a wcale nie mniej skuteczne będzie ubieganie się o prawo na wzór użytkowy. Ocenić to i podpowiedzieć jestem jednak w stanie dopiero wówczas, gdy zwróci się do mnie o to zainteresowany.

Przygotowanie dokumentacji zgłoszeniowej wynalazku to procedura dość żmudna i wymagająca pewnej wprawy. Dlatego dobrze jest skorzystać z pomocy osoby, która profesjonalnie zajmuje się taką działalnością. Jeśli zdecydowaliście się Państwo na usługi rzecznika patentowego, proszę o kontakt.

Polecam również powiązane tematy:

* Ile kosztuje patent?

* Jakie kompetencje ma Urząd Patentowy?

* Jak chronić własność przemysłową?