Czym jest Przegląd Prasy Prawniczej

Przegląd Prasy Prawniczej to tradycyjne papierowe czasopismo poświęcone polskiej myśli prawniczej, zawierające recenzje i indeksy opublikowanych artykułów. Ma charakter narzędziowy, a jego celem jest w zgodzie z prawem autorskim zapewnić szybki i kompleksowy dostęp do informacji o literaturze przedmiotu. Każdy numer czasopisma dzieli się na kilka sekcji:

Indeks autorski

To uporządkowane alfabetycznie zestawienie danych o artykułach prawniczych (nazwisko i imię autora, tytuł, miejsce publikacji, liczba stron), a przy niektórych tekstach także krótkie recenzje.

Indeks tematyczny

Jest alfabetycznym, szczegółowym zestawieniem problemów poruszanych na łamach krajowej prasy prawniczej. Czytelnicy zainteresowani jakimś hasłem (np. "kasacja ws. karnej", "interes prawny", "księgi wieczyste" itd.) znajdą przy nim odesłania do tekstów, w których o nim mowa. Potem wystarczy cofnąć się o kilka czy kilkanaście kartek i odnaleźć podane nazwiska w indeksie autorskim. Tam można zorientować się, co napisano na interesujący nas temat. Samych tekstów trzeba oczywiście szukać w czasopismach i na stronach internetowych poszczególnych wydawców.

Indeks przepisów

To najkrótszy ze wszystkich trzech indeksów. Tu mogą rozpoczynać lekturę osoby zainteresowane literaturą poświęconą konkretnym aktom normatywnym. Znalazłszy je, trafią następnie na odesłanie do poszczególnych punktów skorowidza autorskiego, a niekiedy i tematycznego. Po przejściu do nich łatwo zorientować się, gdzie i co napisano o poszukiwanych regulacjach.