Komentarz do art. 165 ustawy - Prawo wodne

1. Utworzenie spółki wodnej następuje w drodze porozumienia co najmniej 3 osób fizycznych lub prawnych, zawartego w formie pisemnej.

2. Do utworzenia spółki wodnej wymagane jest:

1) uchwalenie statutu spółki przez osoby zainteresowane utworzeniem spółki;

2) dokonanie wyboru organów spółki.

3. Starosta właściwy miejscowo dla siedziby spółki wodnej zatwierdza statut spółki w drodze decyzji; w przypadku niezgodności statutu z prawem starosta wzywa do usunięcia niezgodności statutu z prawem w określonym terminie, a jeżeli niezgodności nie zostaną usunięte – odmawia, w drodze decyzji, jego zatwierdzenia.

4. Spółka wodna nabywa osobowość prawną z chwilą uprawomocnienia się decyzji starosty o zatwierdzeniu statutu.

5. Osoby, które działały w imieniu spółki przed nabyciem przez nią osobowości prawnej, odpowiadają solidarnie za szkody powstałe w wyniku tego działania.

6. Przepisy ust. 3 stosuje się odpowiednio do zmiany statutu.

7. Następca prawny członka spółki wodnej wstępuje w jego prawa i obowiązki.

1. [Zastrzeżenie] Pojęcie następcy prawnego użyte w ust. 7 art. 165 budzi wątpliwości. W fachowej literaturze wymienia się tu spadkobierców, nabywców nieruchomości i tych, którzy nabyli udział członka spółki w drodze czynności prawnej. Na dobrą sprawę żadnego z tych przykładów nie można uznać za nie budzący kontrowersji. I tak w przypadku spadkobrania jasna jest sytuacja, gdy jedna osoba dziedziczy całość, ale gdy spadkobierców jest więcej? Nabywca nieruchomości też nie musi być jeden. Wreszcie sama dopuszczalność obrotu udziałami spółki bywa kwestionowana. Spółka wodna nie jest spółką prawa handlowego (ani kapitałową, ani osobową) i zwraca się uwagę, że wykazuje więcej cech stowarzyszenia - a udziałem w stowarzyszeniu obracać nie sposób. Z pewnością jednak art. 165 ust. 7 dotyczy następstwa prawnego w ramach jednej i tej samej spółki. Innymi słowy, członkowie spółki wodnej, która działała na jakimś terenie wcześniej, nie stają się automatycznie członkami spółki wodnej powstałej później. Prawo wodne pozwala jednak domagać się od podmiotów, które odnoszą korzyści z urządzeń spółki lub przyczyniają się do zanieczyszczenia wody, dla której ochrony spółka została utworzona, ponoszenia świadczeń na jej rzecz. [komentarz dodano 29 lipca 2013 r.]