Komentarz do art. 102 Pwp (definicja wzoru przemysłowego)

Spis treści

Art. 102. 1. Wzorem przemysłowym jest nowa i posiadająca indywidualny charakter postać wytworu lub jego części, nadana mu w szczególności przez cechy linii, konturów, kształtów, kolorystykę, fakturę lub materiał wytworu oraz przez jego ornamentację.

2. Wytworem jest każdy przedmiot wytworzony w sposób przemysłowy lub rzemieślniczy, obejmujący w szczególności opakowanie, symbole graficzne oraz kroje pisma typograficznego, z wyłączeniem programów komputerowych.

3. Za wytwór uważa się także:

1) przedmiot składający się z wielu wymienialnych części składowych umożliwiających jego rozłożenie i ponowne złożenie (wytwór złożony);

2) wymienialną część składową wytworu złożonego, jeżeli po jej włączeniu do wytworu złożonego pozostaje ona widoczna w trakcie jego zwykłego używania, przez które rozumie się każde używanie, z wyłączeniem konserwacji, obsługi lub naprawy.

3) (uchylony)

4. W przypadku wzoru stosowanego lub zawartego w części składowej wytworu złożonego, w rozumieniu ust. 3 pkt 1, ocena nowości i indywidualnego charakteru dotyczy tylko jego widocznych cech.

[Zastrzeżenie]

Zgodnie z art. 103 Pwp wzór przemysłowy uważa się za nowy, jeżeli przed datą, według której oznacza się pierwszeństwo do uzyskania prawa z rejestracji, identyczny wzór nie został udostępniony publicznie przez stosowanie, wystawienie lub ujawnienie w inny sposób. Za identyczny z udostępnionym publicznie ustawa uznaje wzór także wówczas, gdy różni się od niego jedynie nieistotnymi szczegółami. Ale uwaga: o publicznym udostępnieniu nie ma mowy, jeśli nie mogą o nim wiedzieć osoby zajmujące się zawodowo dziedziną, której wzór dotyczy.

Wzoru przemysłowego nie należy mylić z wzorem użytkowym. To różne pojęcia.

Cóż to takiego "data, według której oznacza się pierwszeństwo do uzyskania prawa z rejestracji"? Najkrócej rzecz ujmując chodzi o dzień zgłoszenia wzoru do ochrony. Przykład: 1 lutego 2020 r. zgłaszamy w Urzędzie Patentowym RP wzór pluszowego misia dla dzieci. Ekspert Urzędu pochyli się nad zgłoszeniem powiedzmy miesiąc później, 1 marca. I choćby w lutym rynek został zalany azjatyckimi pluszakami, i tak sprawdzić należy, jakie niedźwiadki pojawiły się tam nie później niż 30 stycznia. Wszystko dlatego, że "data, według której oznacza się pierwszeństwo do uzyskania prawa z rejestracji", to w naszym przypadku pierwszy dzień lutego.

Zupełnie na marginesie można zauważyć, iż w ust. 1 mamy przykład definicji legalnej.

W myśl art. 104 Pwp wzór przemysłowy odznacza się indywidualnym charakterem, jeżeli ogólne wrażenie, jakie wywołuje na zorientowanym użytkowniku, różni się od ogólnego wrażenia wywołanego na nim przez wzór publicznie udostępniony przed datą, według której oznacza się pierwszeństwo. Przepis stanowi, iż przy ocenie indywidualnego charakteru wzoru przemysłowego bierze się pod uwagę zakres swobody twórczej przy opracowywaniu wzoru.

Definicja wzoru przemysłowego jest bardzo podobna do tej odnoszącej się do wzoru zdobniczego. Nie są one jednak identyczne.

Tak, tak - da się zastrzec na wyłączność czcionkę! Warunki są oczywiście te same - musi być nowa i mieć indywidualny charakter.

Ust. 3 komentowanego przepisu stworzono głównie z myślą o samochodach. Nie tylko, ale głównie. [komentarz dodano 23 marca 2020 r.]

Pytania?