Komentarz do art. 173 Kc (zasiedzenie nieruchomości małoletniego)

Spis treści

Art. 173. Jeżeli właściciel nieruchomości, przeciwko któremu biegnie zasiedzenie, jest małoletni, zasiedzenie nie może skończyć się wcześniej niż z upływem dwóch lat od uzyskania pełnoletności przez właściciela.

[Zastrzeżenie]

Pełnoletnim jest, kto ukończył lat osiemnaście. Przez zawarcie małżeństwa małoletni uzyskuje pełnoletność i nie traci jej nawet w razie unieważnienia małżeństwa.

Dwa lata, o których mowa w art. 173 Kc, mijają z upływem dnia odpowiadającemu datą początkowemu dniowi terminu (a gdyby takiego dnia w ostatnim miesiącu nie było - w ostatnim dniu tego miesiąca), a więc chwili osiągnięciu pełnoletniości przez właściciela nieruchomości. Co ważne, przy obliczaniu wieku osoby fizycznej termin upływa z początkiem ostatniego dnia.

Komentowany artykuł wykorzystywany jest czasem jako ostatnia deska ratunku przez właścicieli zasiadywanych nieruchomości. Nic prostszego niż podarować grunt czy lokal dziecku. Przypomnijmy, że zgodnie z art. 172 Kodeksu cywilnego terminy zasiedzenia wynoszą 20 albo 30 lat. W art. 173 K.c. ustanowiony więc został całkiem przydatny wyjątek od tej zasady. [komentarz zmodyfikowano 12 sierpnia 2018 r.]

Pytania?