Oszustwo

[zastrzeżenie]

Najpierw może coś dla poliglotów: Oszustwo to po angielsku fraud, con, scam, cheat i in., po niemiecku der Betrug, po rosyjsku мошенничество. Z kolei miłośnicy krzyżówek mogą próbować zastąpić je słowami takimi jak: szwindel, szachrajstwo czy trik. W sensie prawnym żadne z tych słów to co prawda nie synonim pierwszego, ale w języku potocznym z powodzeniem je zastępujemy.

DEFINICJA. Nie stworzono jak sądzę definicji oszustwa, która zostałaby przez wszystkich zaakceptowana, ograniczmy się więc tu może do tego, co na jego temat mówi K.k. Oszustwo inaczej opisano tam tak oto: Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania (...).

RODZAJE. Odmian oszustw jest tak wiele, jak niewyczerpana pozostaje pomysłowość samych oszustów. Wymieńmy tu zupełnie przykładowo i niekoniecznie zgodnie z klasyfikacją prawną niektóre ich rodzaje: asekuracyjne, finansowe, gospodarcze, handlowe, kredytowe, komputerowe, loteryjne, matrymonialne, nigeryjskie, na kuriera, na wnuczka, na policjanta, reklamowe, ubezpieczeniowe, za pobraniem, podatkowe, CEIDG. Z uwagi na środki służące jego dokonaniu da się wyróżnić oszustwo telekomunikacyjne (telefoniczne, internetowe), a wśród tych popełnianych przez internet - te zdarzające się na różnego rodzaju aukcjach internetowych (na Allegro, na OLX).

PRZESTĘPSTWO. Jak już wspomniano, oszustwo opisuje Kodeks karny (jest to przestępstwo, a nie wykroczenie), warto więc zapoznać się z art. 286 K.k. i komentarzem do niego. Tam znajdziecie Państwo wyczerpujące mam nadzieję informacje na temat, jaki to paragraf, jaka kara za nie grozi, jakie przedawnienie wchodzi w grę w przypadku jego popełnienia itd. Tam też można przeczytać, jakie są znamiona tego czynu zabronionego i co grozi za usiłowanie.

prawnik ostatnio zaktualizował ten wpis 21 stycznia 2017 r.