Kasacja wyroku

[zastrzeżenie]

Co to takiego kasacja wyroku? Co to znaczy? Nic innego jak uchylenie go przez Sąd Najwyższy albo Naczelny Sąd Administracyjny wskutek rozpoznania i uznania za zasadną skargi kasacyjnej. Czyli czasem, drodzy Państwo, ostatnia szansa na wygranie sprawy! Albo ostatnia przeszkoda przed jej wygraniem, zależnie od roli, w jakiej występujecie w sprawie. W prawie karnym pod pojęciem kasacji rozumie się też pismo procesowe (i nadzwyczajny środek zaskarżenia) zmierzające do takiego uchylenia. Zgodnie z art. 519 Kodeksem postępowania karnego od prawomocnego wyroku sądu odwoławczego kończącego postępowanie oraz od prawomocnego postanowienia sądu odwoławczego o umorzeniu postępowania i zastosowaniu środka zabezpieczającego (...) może być wniesiona kasacja. W postępowaniu cywilnym natomiast odeszliśmy od tej terminologii w 2005 r. Tam wnosi się teraz nie kasację, lecz wspomnianą już skargę kasacyjną. Zasada jest wówczas taka, że od wydanego przez sąd drugiej instancji prawomocnego wyroku lub postanowienia w przedmiocie odrzucenia pozwu albo umorzenia postępowania kończących postępowanie w sprawie strona, Prokurator Generalny, Rzecznik Praw Obywatelskich lub Rzecznik Praw Dziecka może wnieść skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej. Wreszcie w postępowaniu sądowoadministracyjnym, wzorowanym w dużej mierze na procedurze cywilnej, zgodnie z ustawą - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi od wydanego przez wojewódzki sąd administracyjny wyroku lub postanowienia kończącego postępowanie w sprawie (...) przysługuje skarga kasacyjna do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Ujmując więc rzecz kolokwialnie do pomyślenia jest kasacja wyroku cywilnego (tj. wyroku sądu cywilnego, czyli sądu powszechnego orzekającego w postępowaniu cywilnym), karnego (tj. wyroku sądu karnego, wydanego przez sąd powszechny w postępowaniu karnym) i administracyjnego (tj. wyroku sądu administracyjnego, który zapadł w postępowaniu sądowoadministracyjnym - nie mylić z postępowaniem administracyjnym). Niestety dla skarżących - nie każdego. W sprawach cywilnych na przykład czy idzie a anulowanie wyroku "frankowego", czy o podział majątku, czy o kwotę pieniężną z jakiegoś innego tytułu, dopuszczalność zaskarżenia zależy generalnie właśnie od wysokości tej kwoty. W sprawach z zakresu prawa pracy podobnie. Co do zasady należy o tym pamiętać niezależnie od tego, o toczy się spór (w sprawie spadkowej, o zasiedzenie, w procesie dyskryminacyjnym itp.). Ani kto się z kim spiera (sprawa ze spółdzielnią mieszkaniową, przeciwko spółce, spór z fundacją itp.). Tak będzie zarówno przy orzeczeniach sądu okręgowego, jak i sądu apelacyjnego (inaczej niż przy wyroku wojewódzkiego sądu administracyjnego). Ale sądu rejonowego już nie, bo to nie jest wszak sąd odwoławczy ani sąd drugiej instancji. Choć jeśli pod pojęciem "kasacja wyroku" rozumieć po prostu jego uchylenie, wyeliminowanie z obrotu prawnego, to cel ten można osiągnąć wnosząc apelację (celem ustalenia, który sąd jest właściwy, przydaje się wyszukiwarka). Wniesienie apelacji może skończyć się uchyleniem wyroku i przekazaniem sprawy do ponownego rozpoznania, a więc właśnie takim szeroko rozumianym skasowaniem. Wtedy nawet kasacja wyroku rozwodowego czy alimentacyjnego poniekąd staje się możliwa. Na powodzenie skargi kasacyjnej w sprawie o rozwód czy alimenty nie ma bowiem co liczyć, natomiast na sukces apelacji - czemu nie. Jakie są szanse to już inna kwestia.

Jeśli chcecie Państwo doprowadzić do skasowania wyroku i potrzebujecie pomocy, nie wahajcie się, czekam na kontakt.

Ile kosztuje kasacja wyroku (albo postanowienia, postanowienie też można bowiem niekiedy zaskarżyć)? Więcej na ten temat piszę tutaj, znajdziecie tam Państwo również stosowny wzór pisma. Osoby pragnące zgłębić ten temat powinny zapoznać się z ustawą o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, przepisami regulującymi wysokość opłat w sprawach administracyjnych oraz z rozporządzeniami określającymi stawki opłat adwokatów i radców prawnych.

Po jakim czasie? Ile się czeka? Jak długo trwa to wszystko? Przykro mi, ale często dość długo :( Sprawa sprawie nierówna, niemniej czas oczekiwania na rozpoznanie sprawy przez Sąd Najwyższy czy NSA wcale nierzadko liczony jest już w latach. To rzecz jasna jedynie moje doświadczenia, nie aspiruję do formułowania wyczerpującej statystyki.

O ile do kasacji wyroku może doprowadzić dobra skarga kasacyjna, o tyle bronić się przed kasacją da się wnosząc odpowiedź na taką skargę. Na pewno warto taką opcję rozważyć. Więcej na temat odpowiedzi na skargę kasacyjną w postępowaniu sądowoadministracyjnym przed NSA w komentarzu do art. 179 Ppsa, w postępowaniu cywilnym zaś w komentarzu do art. 3987 Kpc.

Pytania?

Miejscowość gdzie orzekał sąd nie ma dla dopuszczalności kasacji znaczenia. Zupełnie przykładowo więc może to być (po kliknięciu linku znajdziecie Państwo także informację o sądach właściwych) Bełchatów, Będzin, Biała Podlaska, Białystok, Bielsko-Biała, Bolesławiec, Bydgoszcz, Bytom, Chełm, Chorzów, Ciechanów, Częstochowa, Dąbrowa Górnicza, Elbląg, Ełk, Gdańsk, Gdynia, Gliwice, Głogów, Gniezno, Gorzów Wielkopolski, Grudziądz, Inowrocław, Jastrzębie-Zdrój, Jaworzno, Jelenia Góra, Kalisz, Katowice, Kędzierzyn-Koźle, Kielce, Knurów, Kołobrzeg, Konin, Koszalin, Kraków, Krosno, Kutno, Legionowo, Legnica, Leszno, Lubin, Lublin, Łomża, Łódź, Mielec, Mysłowice, Nowa Sól, Nowy Sącz, Olsztyn, Opole, Ostrołęka, Ostrowiec Świętokrzyski, Ostrów Wielkopolski, Oświęcim, Otwock, Pabianice, Piekary Śląskie, Piła, Piotrków Trybunalski, Płock, Poznań, Pruszków, Przemyśl, Puławy, Racibórz, Radom, Radomsko, Ruda Śląska, Rybnik, Rzeszów, Siedlce, Siemianowice Śląskie, Sieradz, Skarżysko-Kamienna, Skierniewice, Słupsk, Sopot, Sosnowiec, Stalowa Wola, Starachowice, Stargard, Starogard Gdański, Suwałki, Szczecin, Świdnica, Świnoujście, Świętochłowice, Tarnobrzeg, Tarnów, Tczew, Tomaszów Mazowiecki, Toruń, Tychy, Wałbrzych, Warszawa, Wejherowo, Włocławek, Wodzisław Śląski, Wrocław, Zabrze, Zamość, Zawiercie, Zduńska Wola, Zgierz, Zielona Góra, Żory czy Żyrardów.

ostatnia aktualizacja 21 czerwca 2023 r.