Regulamin www: sklepu internetowego, serwisu społecznościowego, banku

Przygotowane zawczasu regulaminy świadczenia usług, dostawy towarów, reklamacji itp. czynności od dawna już są stałym elementem wielu stron internetowych. Regulamin sklepu internetowego, regulamin biura podróży, regulamin internetowego forum dyskusyjnego, regulamin portalu społecznościowego, regulamin bloga, regulamin serwisu internetowego, regulamin konkursu to tylko niektóre z tych dokumentów. Są ważne, bo często mają znaczenie prawne i mogą wpływać na treść stosunków prawnych łączących przedsiębiorcę i konsumenta. Kodeks cywilny wspomina wprost o wzorcach umów - takich jak ogólne warunki umów, wzory umów i właśnie regulaminy. Co ciekawe, z badań wynika, że wielu polskich przedsiębiorców w ogóle nie konsultuje treści swych regulaminów z prawnikami. To błąd, który może sporo kosztować. Dlatego zasięgnięcie opinii dobrego prawnika (np. radcy prawnego czy adwokata) wydaje się najlepszym rozwiązaniem dla wszystkich tych, którzy nie chcą tracić czasu na niepotrzebne spory z klientami czy użytkownikami.

Nienajlepszym rozwiązaniem jest też szukanie oszczędności poprzez źle rozumiane podpatrywanie konkurencji. Skopiowanie regulaminu dostępnego na cudzej stronie internetowej może i pozwala zatrzymać nieco grosza w kieszeni, dając dodatkowo poczucie bezpieczeństwa. Jest to jednak poczucie złudne. Polityka oparta na założeniu, że skoro ktoś już taki regulamin ma, to na pewno jest on przygotowany prawidłowo, coraz częściej zawodzi. O tym, w jakie kłopoty wpadają ci, którzy ów błąd popełnili, donosi co jakiś czas prasa, opisując ich mało przyjemne kontakty z podmiotami, które z wychwytywania w regulaminach tzw. niedozwolonych klauzul umownych uczyniły sobie źróło zarobkowania.

Regulamin mogę napisać od początku, ale i zbadać pod kątem zgodności z prawem ten już wdrożony przez Państwa (tzw. audyt regulaminu). Czuwam również, ażeby nie zaskakiwały Państwa zmiany w przepisach, na bieżąco o nich informując.

adwokat Paweł Wrześniewski