Ważne zasady

Oto kilka złotych reguł, zebranych dla usprawnienia współpracy:

1. Adwokatowi nie wolno podejmować się prowadzenia sprawy, w której jego honorarium uzależnione byłoby wyłącznie od ostatecznego jej wyniku (procent od wygranej, ang. success fee). Nie przyjmuję takich zleceń. Dopuszczalne jest natomiast dodatkowe wynagrodzenie za pozytywny wynik postępowania.

2. Nim nie wypowiecie Państwo pełnomocnictwa dotychczasowemu adwokatowi, nie mogę udzielić pomocy prawnej bez jego wiedzy i zgody. Nie ma natomiast przeszkód, aby o taką zgodę wystąpić. Adwokat ma prawo odmówić jej tylko z ważnych przyczyn.

3. Nie uchylam się od nieodpłatnej pomocy dla osób naprawdę jej potrzebujących, proszę jednak pamiętać, że dla adwokata udzielanie porad prawnych to sposób zdobywania środków utrzymania. Często odpowiedź na pytania, które zadającemu je wydają się proste, wymaga od prawnika pewnego nakładu pracy. Zrezygnujmy więc może z ich formułowania, gdy co prawda chcemy się czegoś dowiedzieć, angażując czyjś czas i uwagę, ale jego trudu nie zamierzamy wynagradzać.

4. Bardzo chciałbym móc spotkać się ze wszystkimi, którzy mnie o to proszą, ale zabrakłoby mi wówczas czasu na doglądanie ich spraw. Dlatego spotkania staram się odbywać wtedy tylko, gdy są naprawdę nieodzowne. Co do zasady nie udzielam porad "od ręki", proszę też pamiętać, że spotkanie podnosi cenę konsultacji. Zachęcam zatem do przyjęcia trybu: najpierw opis sprawy i dokumentacja, potem szczegóły finansowe i ewentualna współpraca. Model sprawdzony, optymalny, a nade wszystko pozwalający mi udzielać Państwu porad rzetelnych, na wysokim poziomie.

adwokat Paweł Wrześniewski