Kowno przed wojną

Poniżej fotografie przedwojennego Kowna, o tyle nietypowe, że miasto to nie znajdowało się przecież wówczas na terytorium Polski. Dla mnie jednak ich znaczenie jest szczególne. Proszę przeczytać, dlaczego.

Regaty o puchar Litwy, Kowno 1927

Fotografia pochodzi ze zbiorów mojej rodziny. Podpisana Zwycięska "Czwórka" w regatach o puchar Litwy. Polski Klub Sportowy "SPARTA", Kowno - rok 1927. Mój dziadek Wacław Wrześniewski stoi drugi od prawej. O jego młodych latach nie wiemy zbyt wiele - jeśli ktoś z Państwa potrafiłby pomóc nam tę lukę zapełnić, choćby rozpoznając na zdjęciach kogoś ze swych przodków, ciepła prośba o kontakt.

Jak przeczytałem w Wikipedii o samej "Sparcie", rozwiązała go Litewska Izba Sportowa w 1938 r. Polskiemu klubowi zarzucano niestosowanie się do zasad gier sportowych, brutalność, a także ostentacyjne używanie języka polskiego. Ciekawe, prawda? Zwłaszcza w świetle tego ostatniego argumentu...

A na wzniesieniu za plecami sportowców to chyba Kościół Karmelitów pod wezwaniem Świętego Krzyża. O nim też można poczytać w Wikipedii :)

...

To też zdjęcie z rodzinnego albumu. Na jego odwrocie napis "Wacław jako student Uniwersytetu Witolda Wielkiego w Kownie ok. 1930 r." (Wacław to ten z tyłu po prawej, z białą kropeczką nad głową). Scena wygląda na pamiątkę uroczystości bożonarodzeniowych, ale pewności nie ma.

...

Fotografia podpisana jako "Kowno 3 - XI - 1930 r.", mój dziadek pierwszy z lewej. Zwróćmy uwagę, iż nakrycia głowy kilku z uwiecznionych na niej postaci to chyba nie ot takie sobie zwykłe czapeczki, lecz dekle korporacji akademickich. Tak, tak - tych, które wracają i na polskie uczelnie. Co tam zresztą na uczelnie, jednej udało się wręcz swego czasu - jeśli wierzyć doniesieniom prasowym - opleść swymi mackami procedurę rozdziału unijnych grantów na badania naukowe :)

A tak na poważnie: Jak dowiedziałem się od znawców tej tematyki w owym czasie w Kownie działały w zasadzie dwie: powołana w 1928 r. na bazie Zjednoczenia Polaków Studentów Uniwersytetu im. Witolda Wielkiego "Lauda" i zawiązana rok później efemeryczna "Antewia". W rodzinnych pamiątkach ostał się skreślony ręką dziadka - bodaj na potrzeby procedur repatriacyjnych (czy ekspatriacyjnych jak chcą niektórzy) - życiorys. Jego autor pisał tam tak: W latach 1930-1940 brałem czynny udział w polskim życiu społecznem w Litwie. Należałem do następujących organizacyj: T-wa Kulturalno-Oświatowego "Pochodnia", Zespołu Miłośników Sceny Polskiej w Kownie, Zjednoczenia Studentów Polaków Uniwersytetu Witolda Wielkiego i Polskiego Klubu Sportowego "Sparta". O korporacjach akademickich ani słowa. Może więc ślepa uliczka, może rzeczywiście efemeryda, a może po prostu w dobie najczarniejszego stalinizmu wspominanie o tym akurat epizodzie przyniosłoby więcej szkody niż pożytku. Nie wiadomo.

...

Zdjęcie opisane jako "KOWNO - 7 - VI - 1931 r. Ogród Botaniczny", mój dziadek pierwszy z prawej. Młody człowiek pośrodku chyba ma na sobie mundur litewski? Bo przecież młodzi Polacy na Litwie służyli przecież w tamtejszych siłach zbrojnych? Ktoś wie coś więcej na ten temat i chce się podzielić?