62 Pułk Piechoty

Poniżej fotografie związane z Sześćdziesiątym Drugim Pułkiem Piechoty, do których udało mi się dotrzeć. Jednostka ta stacjonowała w Bydgoszczy. Mam nadzieję, że dzięki Państwa pomocy fotografii i materiałów będzie z czasem przybywać.

...

Fotografia ze zbiorów Pana J. Kokowskiego. Z prawej stoi Leon Walczak - dziadek właściciela i żołnierz 62 p.p. Na przypisanie zdjęcia do tej właśnie jednostki wojskowej pozwala jego rewers. Wielkie dzięki za udostępnienie fotografii!

...

Źródło jak wyżej. Fotografia nie jest co prawda opisana, ale na zidentyfikowanie żołnierzy jako należących do 62 p.p. pozwala fakt, iż pochodzi ona z tego samego albumu, co zamieszczona wyżej :) Inną ważną wskazówką jest jak sądzę majaczący w tle obelisk. Widoczny na nim krzyż to chyba ogromne odwzorowanie odznaki pułkowej (tu ostrożny wniosek, że sam monument wzniesiono zapewne nie wcześniej niż w latach 20., kiedy to wzór odznaki został zatwierdzony). A może ktoś z Państwa wie, cóż to za budynek góruje nad całą sceną?

...

Źródło to samo, co poprzednio, podobnie jak album wskazujący na związek fotografii z 62 p.p. Wydaje się, że w tym przypadku mamy do czynienia ze swego rodzaju białym krukiem. Chodzi o to, iż zdjęć, na których uchwycono wojaków w kąpieli, nie krąży w obiegu zbyt wiele. Są marsze, jest prężenie się do grupowych zdjęć pamiątkowych czy scenki ze sprzętem wojskowym, ale takie z obszaru szeroko rozumianej higieny osobistej - raczej nie. No chyba, że i to ujęcie uznamy za odmianę fotografii marszowej. Bo przecież poprzedziła je pewnie komenda "Do jeziora - biegiem - marsz!" ;)