59 Pułk Piechoty Wielkopolskiej

Poniżej fotografia związana z Pięćdziesiątym Dziewiątym Pułkiem Piechoty Wielkopolskiej, do której udało mi się dotrzeć. Jednostka ta stacjonowała w Inowrocławiu. Mam nadzieję, że dzięki Państwa pomocy fotografii i materiałów będzie z czasem przybywać.

Słuchacze szkoły podoficerskiej 59. Pułku Piechoty

Fotografia ze zbiorów prywatnych, biorąc pod uwagę tło, najpewniej wykonana w atelier. Potwierdza to poniekąd pieczęć na rewersie: J. Trando Inowrocław, zakładu przed wojną chyba bardzo popularnego. Na odwrocie znajdują się nakreślone czarnym atramentem życzenia imieninowe syna, który dumny pisze "z wojska" do swojego ojca, a także - co istotne - opis: Drużyna 9ta szkoły podoficerskiej 59.p.p. Inowrocław. 11. turnusu w r. 1929. Czyli 59 Pułk Piechoty Wielkopolskiej. Na piersi żołnierza siedzącego w środku odznaka pułkowa - jej nieco unoszące się ku górze rogi to stylizowane skrzydła polskiego orła, niestety na fotografii takich szczegółów nie widać. Jeśli ktoś z Państwa rozpoznaje osoby widoczne na fotografii bądź chciałby podzielić się swą wiedzą na temat Pułku, zachęcam do kontaktu.

W maju 2017 r. ciekawym spostrzeżeniem podzielił się ze mną Pan Ryszard Kołodziejski, mający ogromny wkład w to, co udało mi się tu zgromadzić z dziejów 3 Pułku Lotniczego z Poznania. Oto co zauważył: Trzech żołnierzy ma na lewym rękawie naszyte oznaki wyglądające jak część koła z trybami. W rzeczywistości jest to wyobrażenie segmentu taśmy amunicyjnej z nabojami do kaemu. Tego typu oznaczenia w latach 1919-1930 r. nosili żołnierze z kompanii (szwadronu w kawalerii) karabinów maszynowych. Było jeszcze podobne o nazwie - "celnych karabinów maszynowych" - dodawany był u spodu pasek.

Zdjęcie grupowe, 59 PP

Zdjęcie ze zbiorów Pana Sebastiana Kwiatkowskiego, przekazane mi w lutym 2019 r. Właściciel pisze tak: Zdjęcia 59 PP pochodzą z lat 1928-29 - wtedy brat mojej babci, Jan Marciniak, służył w tym pułku. Na jego "osobistym" zdjęciu widać wyraźnie oznakę, o której wspomina Pan słowa Pana Kołodziejskiego na swojej stronie.

Zdjęcie grupowe, 59 PP

Źródło jak wyżej. Ustawiane fotografie musiały chyba być istotnym urozmaiceniem koszarowej rutyny. Świadczą o tym zaciekawione twarze w oknie nad grupą żołnierzy.

Zdjęcie grupowe, 59 PP

A oto owe "osobiste" zdjęcie, na którym widać odznakę. Mamy zatem kolejnego wojaka, który umiał obsługiwać "maszynkę" :) Jak to wyglądało w praktyce w niezrównany sposób opisywał w swoich książkach Stanisław Rembek. Polecam lekturę!

Zdjęcie grupowe, 59 PP

Jedno ze zdjęć z rodzinnego albumu, które w marcu 2019 r. przesłał mi Pan Sebastian Galuba. Fotografia podpisana jest jako Pamiątka podczas zwiedzania Ratusza w Toruniu dnia 15.07.1937. Jeśli ktoś z Państwa jest w stanie stwierdzić, czy za plecami żołnierzy rzeczywiście widzimy ścianę miejscowego magistratu i które to dokładnie miejsce, zachęcam do podzielenia się informacjami. Ja Toruń znam niestety za słabo :(

Zdjęcie grupowe, 59 PP

Źródło jak wyżej. Właściciel pisze: wygląda na to że są to zdjęcia żołnierzy z 59 Pułku Piechoty, są to bracia mojego dziadka.