59 Pułk Piechoty Wielkopolskiej

Poniżej fotografia związana z Pięćdziesiątym Dziewiątym Pułkiem Piechoty Wielkopolskiej, do której udało mi się dotrzeć. Jednostka ta stacjonowała w Inowrocławiu. Mam nadzieję, że dzięki Państwa pomocy fotografii i materiałów będzie z czasem przybywać.

Słuchacze szkoły podoficerskiej 59. Pułku Piechoty

Fotografia ze zbiorów prywatnych, biorąc pod uwagę tło, najpewniej wykonana w atelier. Potwierdza to poniekąd pieczęć na rewersie: J. Trando Inowrocław, zakładu przed wojną chyba bardzo popularnego. Na odwrocie znajdują się nakreślone czarnym atramentem życzenia imieninowe syna, który dumny pisze "z wojska" do swojego ojca, a także - co istotne - opis: Drużyna 9ta szkoły podoficerskiej 59.p.p. Inowrocław. 11. turnusu w r. 1929. Czyli 59 Pułk Piechoty Wielkopolskiej. Na piersi żołnierza siedzącego w środku odznaka pułkowa - jej nieco unoszące się ku górze rogi to stylizowane skrzydła polskiego orła, niestety na fotografii takich szczegółów nie widać. Jeśli ktoś z Państwa rozpoznaje osoby widoczne na fotografii bądź chciałby podzielić się swą wiedzą na temat Pułku, zachęcam do kontaktu.

W maju 2017 r. ciekawym spostrzeżeniem podzielił się ze mną Pan Ryszard Kołodziejski, mający ogromny wkład w to, co udało mi się tu zgromadzić z dziejów 3 Pułku Lotniczego z Poznania. Oto co zauważył: Trzech żołnierzy ma na lewym rękawie naszyte oznaki wyglądające jak część koła z trybami. W rzeczywistości jest to wyobrażenie segmentu taśmy amunicyjnej z nabojami do kaemu. Tego typu oznaczenia w latach 1919-1930 r. nosili żołnierze z kompanii (szwadronu w kawalerii) karabinów maszynowych. Było jeszcze podobne o nazwie - "celnych karabinów maszynowych" - dodawany był u spodu pasek.