55 Poznański Pułk Piechoty

Poniżej fotografie związane z Pięćdziesiątym Piątym Poznańskim Pułkiem Piechoty, do których udało mi się dotrzeć. Jednostka ta stacjonowała w Krotoszynie, Lesznie Wielkopolskim i Rawiczu. Mam nadzieję, że dzięki Państwa pomocy fotografii i materiałów będzie z czasem przybywać.

55 Poznański Pułk Piechoty, fotografia rodzinna

Fotografia ze zbiorów prywatnych. Na odwrocie jeden pod drugim napisy ołówkiem: 17.VIII.30 KRZYŻ WALECZNYCH MEDAL ZA 1918-1921 MEDAL DZIESIĘCIOLECIA NIEPODLEGŁOŚCI WSTĄŻK OVM-3 GUZIK? ODZNAKA 14 DYWIZJI PIECHOTY. Napisy wyglądają niestety na współczesne :) Jeśli ktoś z Państwa rozpoznaje osoby widoczne na zdjęciu bądź chciałby podzielić się swą wiedzą na temat Pułku, zachęcam do kontaktu.

55 Poznański Pułk Piechoty, fotografia rodzinna

Sytuacja jak wyżej, tyle że tym razem na odwrocie napisano: KRZYŻ WALECZNYCH MEDAL ZA 1918-1921 MEDAL DZIESIĘCIOLECIA NIEPODLEGŁOŚCI WSTĄŻK OVM-3 GUZIK? ODZNAKA 14 DYWIZJI PIECHOTY ODZNAKA 55 P.PIECHOTY ODZNAKA?

55 Poznański Pułk Piechoty, fotografia rodzinna

Fotografia ze zbiorów prywatnych, otrzymana przeze mnie na początku 2016 r. Zarówno jej właściciel, jak i ja niewiele wiemy o sytuacji uwiecznionej na zdjęciu. Nie jest znana ani data wykonania fotografii, ani imiona i nazwiska pozujących do niej żołnierzy. Miejsce wydaje się charakterystyczne, czy ktoś z Państwa potrafi je wskazać? Albo opowiedzieć, co robi cywil na pamiątkowym ujęciu całej kompanii? Czyżby to kapelan? Na innych zdjęciach tego typu, które udało mi się zgromadzić, osób nie będących wojskowymi nigdy nie było. Choć może wcale nie stanowi to wcale żelaznej reguły? Pomocy :)

55 Poznański Pułk Piechoty, fotografia rodzinna

Zdjęcie ze zbiorów Pani Gabrieli Kainabru. Właścicielka zauważa, że wykonano je na tle tego samego pomnika, co fotografię powyższą. Pomnik stał w koszarach w Lesznie, obecnie już nie istnieje. Dziękuję za zdjęcie i informacje.

55 Poznański Pułk Piechoty, fotografia rodzinna

Tę fotografię otrzymałem jesienią 2020 r. Ciekawy podpis pod zdjęciem - "mistrzowska kompania pułku w strzelaniu". Musiał to być powód do dumy takie zwycięstwo w pułkowym współzawodnictwie strzeleckim.