3 Pułk Piechoty Legionów

Poniżej fotografie związane z Trzecim Pułkiem Piechoty Legionów, do której udało mi się dotrzeć. Jednostka ta stacjonowała w Jarosławiu. Mam nadzieję, że dzięki Państwa pomocy fotografii i materiałów będzie z czasem przybywać.

3 Pułk Piechoty Legionów - ćwiczenia z mozdzierzem

Wspaniałe zdjęcie z kolekcji Pana Adama Rzadkowskiego, znawcy dziejów 3 pp i autora publikacji na ten temat (polecam zwłaszcza historię Pułku wchodzącą w skład Wielkiej Księgi Piechoty Polskiej). Oto jego komentarz na temat uwiecznionej sceny: To sierżant z plutonowym 3 ppLeg. z Jarosławia przy moździerzu polskiej produkcji Stokes-Brandt 81 mm wz. 31. Widać celownik-kątomierz, chyba wz. 28 jak się nie mylę. Hełmy wz. 31 gładkie! To rzadkość. Fotka zrobiona z pewnością po 1936 roku, bo obaj mają niskie, wąskie i szpiczaste kołnierze, jak w mundurach wz. 36, oczywiście noszą kurtki wz. 19.

3 Pułk Piechoty Legionów - zdjęcie grupowe, szkoła podoficerska

Fotografia ze zbiorów prywatnych. Na odwrocie dziecięcym charakterem pisma napisano Tata w Wojsku. Niestety nie jestem w stanie wskazać, który z żołnierzy był tym szczęśliwcem :) Właściciel poprzedniego zdjęcia rozpoznał wśród żołnierzy dwie znamienite postaci: W samym środku siedzi ówczesny d-ca 2 DP Leg. z Kielc (w której był jarosławski pułk) - gen. Juliusz Zulauf! A po jego lewej d-ca pułku płk. Leon Grot. Jeśli ktoś z Państwa potrafi wskazać inne osoby widoczne na fotografii bądź chciałby podzielić się swą wiedzą na temat Pułku, zachęcam do kontaktu.

Antoni Kubańda, 3 PP, 1915 r.

Na zdjęciu Antoni Kubańda, legionista 3 Pułku Piechoty w 1915 r. Fotografia pochodzi ze zbiorów prywatnych, przesłał mi ją jeden z potomków uwieńczonego na niej żołnierza. Piękne dzięki!